Tudatos Öregedés Klub

2017-ben kezdtünk el, mi, középkorú emberek, a saját baráti közösségünkben tudatosan arról beszélgetni, hogy a jelenlegi társadalmi realitások között mérsékelten reménykeltőek a kilátásaink, a saját öregkorunk tekintetében. Ezekből az első, informális beszélgetésekből alakult ki a Tudatos Öregedés.

Azóta számos informális és formális dialóguson és projekten vagyunk túl. Feltérképeztük a gazdasági, társadalmi, környezeti viszonyokat, megismerkedtünk európai jó gyakorlatokkal, elméleti/tudományos állításokkal, illetve magunk is elkezdtünk praktikus megoldásokat, struktúrákat építeni.

Az elmúlt évek markáns tapasztalata és mondása saját magunk számára, immár a szakmai elméletek és gyakorlatok alapján, hogy az egyik leginkább ígéretes stratégia az, ha pl. a lakhatás, aktív öregedés, idősgondozás, pénzügyi fenntarthatóság, stb. témákban is közösségi megoldásokat hozunk létre. Ami nagyon szép és jó, de több mint 25 év közösségfejlesztési tapasztalatával azt is tudjuk, hogy ezeket a közösségeket létrehozni és fenntarthatóan működtetni egyrészt rettenetesen sok munka, másrészt rettenetesen sok idő. Azzal is tisztában vagyunk, hogy siker fontos tényezője, hogy jó és hatékony kommunikáció legyen a közösség tagjai között, akár a tervezés, akár a megvalósítás, akár a konfliktuskezelés tekintetében. Jól kell megválogatni azt is, hogy kivel, kikkel lépünk együttműködésre, kikkel nem, milyen értékek és szabályok szerint működtetjük a közösségeinket, milyen módon reagálunk a változásra, a fejlődési szükségletekre.

Mindezek a szempontok arra sarkalltak bennünket, hogy életre hívjunk egy olyan dedikált teret, amit a közösségi dialógus és tervezés számára tartunk fenn. Ami online, földrajzi értelemben bárhonnan hozzáférhető, és a higgadt beszélgetést segíti. Ebből lett a Tudatos Öregedés Klub.

A Klubban mindenféle, az öregedéssel, a társadalommal, a környezettel kapcsolatos témáról beszélgetünk. Ezeket az eseményeket nem rögzítjük, utólag nem visszanézhetőek, és az éppen jelen lévő résztvevők formálják az adott beszélgetés menetét. Elsősorban azok számára javasoljuk, akik szeretnek tanulni, tájékozódni, mások véleményeire kíváncsiak, és a saját tapasztalataikat is szívesen megosztják a többiekkel. Illetve akik szeretnének invesztálni a saját jövőjükbe azzal, hogy tudatosan építenek maguk körül, a hasonlóan gondolkodó emberekből közösséget, vagy kapcsolódni szeretnének egy ilyenhez.

Eddigi Tudatos Öregedés Klub beszélgetések:

  • Tudatosan öregedni nőként, a gondoskodási válság közepén? Mit? Hogyan? Merre?
  • Digitális társadalom, mesterséges intelligencia, változó világ? Aki kimarad, lemarad?

A következő beszélgetésre regisztrálni itt lehet, vagy ha még nincs az időpont meghirdetve, akkor értesítésre:

***********************************************************************************

A Klub a közösségi tanulás színhelye is, létrehívását és működtetését az EU társfinanszírozza, az UnfOlding projekt keretében.

***********************************************************************************