Rólunk

Közel negyvenöt éve ismerjük egymást, együtt nőttünk fel (2017-ben írjuk ezt). Követtük egymás életét, és menet közben sokszor megállapítottuk, hogy egyszerre mennyire hasonló, és mennyire különböző utat járunk.

Középkorúak vagyunk immár, mögöttünk évtizedek tapasztalatai, élményei, tanulságai, változásai. És reményeink szerint előttünk még szintén néhány évtized, amit szeretnénk egészségben, szabadon, felelősen, és összefoglalva: boldogan eltölteni.

Útjaink most konkrétan is találkoznak megint, szakmailag talán először életünkben, mivel egy közös projektbe kezdtünk. A Tudatos Öregedés a témája, és ennek többféle, belső és külső, egyéni, közösségi, társadalmi, környezeti aspektusa egyaránt. Kik vagyunk?

***

Milánkovics Kingának hívnak, 1970-ben születtem. Az utóbbi évek a változás jegyében zajlottak, kívül és belül egyaránt. 2014 nyarán külföldre költöztünk a családommal, jelenleg három országban vagyok szakmailag aktív: Máltán, az Egyesült Királyságban, és Magyarországon.

Un. társadalmi vállalkozó vagyok (bár ez nem identitásom, viszont nagyjából ez írja le legjobban amikkel foglalkozom). 14 éven át tanítottam a gödöllői SZIE-n. Voltam települési önkormányzatok tanácsadója környezetvédelmi projektekben, vagyok mai napig civil aktivista, fenntarthatósági témákban. Az évek során számolatlan képzést, tréninget, közösséget, projektet szerveztem, intéztem, tartottam, hozzájárultam. Női köröket, közösségeket, civil szervezeteket hoztunk létre, más nőkkel együttműködve.

Néhány éve kitanultam az idősgondozást, jelenleg is dolgozom Angliában ápolóként. Közben kutatok és környezeti, fenntarthatósági projektekben (permakultúra elsősorban) veszek részt, Máltán és Magyarországon.

Eközben a testem a változó korba lépett, a klimax tüneteit legalább 2-3 éve erősen érzem. Átalakulok lelkileg és testileg is. A gyerekeim megnőttek, anyaként a dolgom szárnyra engedni őket, és ezzel párhuzamosan kialakítani az új, immár sokkal szabadabb, felnőttebb, tágasabb életem.

Ebben a sokszor igen megterhelő, ugyanakkor végtelenül felszabadító lelki és fizikai folyamatban, együtt szültük meg a testvéremmel ezt a honlapot is, reményeink szerint más hasonló cipőben járó embertársunk örömére.

***

Milánkovics Miléna vagyok, a Tudatos Öregedés társ alapítója, Gestalt Terapeuta, Menopauza aktivista. 1973-ban születtem.

Egy olyan társadalom létrehozásáért dolgozom, amelyben az egyén az öregedés folyamatát és az öregkort szabadon, a közösség aktív, önálló és felelős tagjaként élheti meg. Egy olyan társadalomért, amelyben minden generáció együtt, képességeit, tudását, tapasztalatát összerakva fenntartható módon él a Földön, egy közösségben minden élőlénnyel.

Az életközépi változás és a menopauza témában végzett kutatásom során ötvennél több mélyinterjút készítettem nőkkel és férfiakkal Európa minden tájáról. Azt tapasztalom, hogy az életközépi változás során, amely különböző módon ugyan, de szinte mindenkinél bekövetkezik 40-55 éves kora körül, az addig sokszor adottságként kezelt fogalmak megkérdőjeleződnek (pl. egészség, család, szakmai és életcélok), változnak, sok esetben újradefiniálásra kerülnek. Bár változási folyamat évekig is eltarthat, jelenlegi társadalmunk nemcsak, hogy nem támogatja, de gyakran tabuként kezeli ezt.

Hollandiában élve lehetőségem van tapasztalatot gyűjteni és aktívan részt vállalni egy inkluzívabb közösség/társadalom kialakításában, többek között menopauza esték, életközépi karrierváltásban lévő vállalkozói csoportok szervezésével, egyéni terápiával.

***

Taliga Nóra vagyok, nemzetközi tréner és facilitátor, Digitális Jóllét Oktató. Ifjúsági és felnőtt képzéseket tervezek, szervezek, vezényelek le – Magyarországon, világszerte, és online. 1989-ben születtem. 2016 óta 5 országban éltem, pár éve Németországban rendezkedtem be. 

Azért tevékenykedem, hogy „A“ nagy életközépi krízisnek ne kelljen törvényszerűen fenekestül felforgatnia mindent, hanem már a kezdetektől tudatos, értékeinkkel harmonizáló, önazonos, jelentőségteljes életet éljünk, ami lehetővé teszi, többek között, hogy időről időre megálljunk, visszatekintsünk, újraértékeljünk, és ha szükséges, akkor megforduljunk, új irányt vegyünk. Mai, digitálisan domináns világunkban ez nem kis kihívásnak bizonyul. Egy olyan társadalomban, ahol a figyelmünk az egyik legértékesebb kereskedelmi tőke; ahol a valós és valótlan határai összemosódnak, meglehetősen nehéz azt a saját hangot, utat, szándékot megtalálni, ami abszolút tudatosságot biztosít. 

Munkatapasztalatomnak, képesítéseimnek, színes, interkulturális élményeimnek köszönhetően, munkám során szilárdan építek az érzelmi intelligencia, az önreflexió, a közösségi támogatás és az intergenerációs tanulás erejére. 

Önmagam folyamatos képzése, kíváncsiságom és nyitottságom új területek felfedezésére, valamint támogatási- és tettvágyam  vezetett a Hekatéhoz való csatlakozásomhoz 2019-ben. Azóta számos képzés és nemzetközi projekt keretében működtünk együtt. 

Bővebben rólam: https://norataliga.com/

***

Török Bettina vagyok, a P-AGE Tudatos Öregedés Pécs társalapító, tudatos öregedés kutató és aktivista.

Pályám kezdete óta civil szervezetekkel dolgozom, világ életemben társadalmilag sérülékeny emberekkel és családokkal foglalkoztam, az értékteremtés és a társadalmi hatás vezérel és foglalkoztat. A P-AGE Tudatos Öregedés programot 2022-ben hoztuk létre alapítótársammal, a Hekate alapítóival kialakult nemzetközi stratégiai együttműködés eredményeképp.

44 évesen, a saját tudatos öregedésem szerves részeként indultam el a tudományos kutatói pályán. A Pécsi Tudományegyetem Demográfia és Szociológia Doktori Iskolában a tudatos öregedés témában készülök doktorálni.

Bővebben : https://www.facebook.com/page.tudatos.oregedes.pecs/